OBAVIJESTI:
Terenska praksa iz Osnova savjetovanja

Unutar satnice od 30 sati terenske prakse  studenti imaju različite obaveze koje im se ubrajaju u satnicu, a to su:

a)      Terenska praksa u savjetovalištima u trajanju od minimalno 24 punih sati u periodu od polovine studenog 2014. do kraja siječnja 2015. (iznimno i duže).

b)   Sudjelovanje na diskusijskim grupama na fakultetu nakon ili tijekom odrađene terenske prakse (4 sata angažmana) krajem siječnja 2015.

c)   Pisanje dnevnika prakse (dva sata angažmana) sastoji se od opisivanja konkretnih situacija u radu s korisnicima (uz primjenu diskrecije i zaštitu identiteta korisnika), a u kojima su studenti sudjelovali promatrajući rad stručnjaka s korisnikom ili u direktnom radu s korisnikom uz podršku stručnjaka u savjetovalištu. Svaki susret se opisuje tako da se izdvoje najznačajnija iskustva, stečena znanja i spoznaje (obavezno navesti datum i vrijeme trajanja pojedinog susreta; pr. 17.12.2014. od  14.00h do 16.00h). Osim toga, na kraju dnevnika studenti se usmjeravanju na problemsko promišljanje o pojedinoj situaciji koju će kroz rad u savjetovalištu odabrati na način da: (1) opišu odabranu situaciju kroz prepoznavanje problema u kojem se osoba (obitelj) nalazi,  (2) prepoznaju koje su trenutne okolnosti u kojima osoba ili obitelj živi, (3) navedu koje su mogućnosti rješavanja aktualnog problema kroz savjetovališni rad te što je do tada po tom pitanju već učinjeno.

Uz navedeno svaki student tijekom terenske prakse treba imati barem jedan intervju s korisnikom u savjetovalištu ustanove/udruge u kojoj obavlja praksu. Za to je potrebno prethodno pribaviti usmeni pristanak korisnika na intervju te ga/ju informirati i zatražiti suglasnost za snimanje intervjua. Temu razgovora određuje korisnik u dogovoru sa studentom i mentorom.

Svaki student treba ovisno o dogovoru s korisnikom na početku intervjua ili na kraju u razgovor uključiti i slijedećih šest pitanja (pogledati u fusnotama)[1].

Nakon završenog intervjua potrebno je pristupiti transkriptu u kojem student navodi samo inicijale imena osobe. Važno je da student intervju komentira na način usvojen na vježbama iz Osnova savjetovanja. Uz ovaj intervju i komentare vezane uz obilježja kvalitetne komunikacije student ispunjava obrazac za samoevaluaciju intervjua koji se nalazi u prilogu Vodiča (prilog 1).

Kroz navedeni obrazac student ima priliku samoevaluirati vlastiti rad te uspješnost u istom uz prepoznavanje područja na kojima treba dodatno usavršiti postojeće vještine.

Zaključno, za uspješno odrađenu terensku praksu potrebno je imati:

  1. Uredno isprintan dnevnik prakse te potpisan i ovjeren od strane ustanove,
  2. transkriptirani intervju i prorađen sukladno usvojenim vještinama na vježbama iz kolegija Osnove savjetovanja te (savjetovatelj; korisnik; komentar)
  3. ispunjeni obrazac za samoevaluaciju intervjua
  4. sudjelovanje na diskusijskim grupama u siječnju 2015.

Sve navedeno student/ica predaje predmetnom nastavniku po završetku terenske prakse (doc.dr.sc. G. Berc i dr.sc. Milić Babić ) te dobiva potpis u indeks kao potvrdu ispunjenih obveza iz terenske prakse.

 

[1]

1. Kome se obraćate u situacijama kada želite razgovarati o vašem osobnom problemu/neriješenoj situaciji?

2. Koliko vam je u vašoj lokalnoj zajednici dostupno stručno savjetovanje o važnim osobnim dilemama/pitanjima?

3. Kako biste opisali značaj savjetovališnog rada za vas osobno?

4. Kako biste procijenili dostupnost savjetovališta u trenutcima kada vam je to potrebno?

5. Koliko ste zadovoljni postojećim oblicima savjetovanja koja su vam dostupna u vašem npr. Klubu, Bolnici, Ustanovi, Savjetovalištu?

6. Što biste izdvojili kao mogućnost za unaprjeđenje postojeće savjetovališne prakse u vašoj lokalnoj zajednici?

 

 

 

Popis obavijesti