:
Regulacijski menadžment
Repozitorij
Repozitorij je prazan

Ispit iz predmeta Regulacijski menadžment sastoji se od pisanog i usmenog dijela.

Ispitu mogu pristupiti studenti koji su prethodne ak.godine odslušali predmet. 

 

Pisani dio ispita sastoji se od 5 esejskih ili problemskih zadataka kojima se ispituju znanje, razumijevanje i povezivanje.

Svako pitanje boduje se s 2 boda. Nema negativnih bodova.

Vrijeme predviđeno za pisanje testa je 45 minuta.

Za izlazak na usmeni ispit potrebno je ostvariti 5 od mogućih 10 bodova.

Ispit se održava putem e-kolegija na Merlinu (postavljen je u općem gornjem dijelu) i počinje u 10.00 sati. 

 

Usmeni ispit održat će se putem Meeta, prema rasporedu koji će biti objavljen u utorak 5. svibnja u 16.00 sati na mrežnoj stranici predmeta Regulacijski menadžment i na e-kolegiju u sustavu Merlin. 

 

Primjeri zadataka:

1. Na primjeru pandemije COVID-19 objasnite tri razine utjecaja rizika i ocijenite njihovu komplementarnost (povezanost).

Odgovor: Rizici mogu djelovati na različite razine utjecaja, od osobne, preko organizacijske do društvene. Npr. pandemija korona virusa utječe na sve tri razine istodobno zbog svojih razmjera i obilježja (brzina širenja, velika mobilnost ljudi, kasna reakcija itd.). Ona utječe na osobnu razinu jer nas sve dovodi u stanje stresa i promijenjenih životnih okolnosti, negativnih implikacija za zdravlje za one koji obole, ali i one koji zbog opterećenosti zdravstvenog sustava nisu u mogućnosti liječiti druge bolesti, smanjuje nam prihode ako ostanemo bez posla ili nam se smanji plaća,   i sl.. Djeluje na organizacije jer moraju promijeniti način rada, svoje ciljeve i njihovo ostvarenje te se prilagoditi novonastaloj situaciji (npr. u privatnom sektoru ne mogu obavljati djelatnost i trpe gubitke; u javnom sektoru otežano ispunjavaju rokove i sl.). Na kraju, epidemija ovako širokih razmjera ima utjecaj na čitave zajednice, društva i države, pa i čitav svijet te bitno mijenja način funkcioniranja s obzirom na mjere koje su poduzete, a i situaciju ako se mjere ne poduzimaju – otpori, visoka smrtnost, društvene napetosti I otpori, promjene u političkim procesima (npr. mogućnost dokidanja demokratskih procesa).

 

2. Opišite tri faze regulatorne reforme u zemljama OECD-a s naglaskom na ciljeve i glavne instrumente

Odgovor: objasniti tri faze – deregulacija, poboljšanje kvalitete i procesa donošenja propisa te regulacijski menadžment, naglašavajući postupke upravne simplifikacije radi smanjenja količine propisa i rasterećenja gospodarstva u prvoj fazi, procjene učinka propisa i savjetovanja s javnošću radi boljih propisa i veće uključivosti, te time jačanja prihvaćenosti i implementacije propisa u drugoj fazi, te sustavnog poboljšanja institucija u trećoj fazi.

Popis obavijesti